ІСТОРІЯ ШКОЛИ ВІД ЧАСІВ ЗАСНУВАННЯ ДО СЬОГОДЕННЯ
1.Перша сторінка
Перша школа в Дашківцях була відкрита в 1881 році у звичайній селянській хаті . У школі було лише дві класні кімнати . Одна – для учнів ( в ній навчалися учні 1 – 3 класів ), друга служила місцем проживання для працюючого вчителя .
Одним із перших директорів школи в нашому селі був Шаргало Марко Кононович , високоосвічена людина того часу. Родина Шаргала М. К. Збудувала в селі власний будинок , і вчитель часто проводив уроки з учнями в одній із кімнат свого дому , куди сходились діти 3- х класів . .
Учитель і вся його сім’я були досить авторитетними в селі . Дружина Марка Кононовича будучи освіченою людино. Часто допомагала чоловікові у освітній роботі . Разом вони виховували шестеро синів . Два з них загинули в роки імперіалістичної війни . Троє синів теж стали учителями і працювали в різних містах України . Наймолодший Володимир Маркович все життя провів у Дашківцях , працюючи бухгалтером місцевого колгоспу “ Перемога “ . Його син Володимир Володимирович теж був учителем молодших класів Дашковецької школи .
У 1912 році земська управа Ново – Ушицького повіту збудувала в Дашківцях три нових приміщення двокласної школи в різних частинах села . Будівлі були добротні , цегляні , з просторими класними кімнатами . У кожному будинку були передбачені і кімнати для проживання вчителів . Всі три приміщення мали відповідні назви , пов’язані з їхнім розташуванням . Одне з них називався “ Горішня “, бо розміщене у верхній частині села . Другий будинок “ Ґуральня “ так називали тому , що був збудований на місці колишньої панської гуральні , яка згоріла у 1890 році .Третій будинок школи жителі села називали школою на полі , бо розташований на околиці села .В цих приміщеннях проводилися заняття аж до початку 60 років тоді коли школа стала восьмирічною і відпала потреба у цих приміщеннях. Звільнені приміщення використовували як майстерню , бібліотеку , квартири учителів
З 1920 року в селі почала працювати чотирикласна школа , в якій навчання проводилось до 1931 року . 1 вересня 1931 в селі відкрили семирічну школу . Першим її директором був Котик Марко Васильович ( загинув під час Великої Вітчизняної війни ) . Школа навчалося 200 Почалася робота по охопленню навчанням всіх дітей шкільного віку та ліквідації не писемності серед дорослого населення . Ця робота тривала досить довго , вона велась ще й у післявоєнні роки .
В 1935 – 1936 році директором школи працював Катрин Андрій Якович . Надзвичайно зміцніла матеріальна база школи , особливо була розвинена спортивно – масова робота . З’явилися футбольні та баскетбольні м’ячі , були побудовані спортивні майданчики , розвивається військово – патріотичне виховання учнівської молоді . Школа росла , розквітала , ставала центром культури на селі .На той час у школі навчалося 255 учнів .
У 1938 році в Дашківцях відкрито 8 клас середньої школи . Колишніх розкиданих по селу приміщень не вистачало . Тому було переобладнано приміщення де проживав св’ященик ( церква тоді була недіючою ) . Ця школа стала називатись центральною . З’явились ще три класних кімнати ,учительська , кабінет директора , бібліотек
2. Освітня діяльність на селі під час війни
22 червня 1941 року з центральної школи села Дашківці вийшли перші випускники середньої школи , їх було 28 . Крім дашківчан в школі тоді навчались і діти з навколишніх сіл – Нетечинець , Славути , Слобідки Ходацької , Ходак .
Список випускників 1941 року
1 Винничук Микола Михайлович ( загинув на фронті )
2 Горошко Петро Іванович
3 Грабовий Петро Іванович
4 Добровольський Станіслав Йосипович
5 Закшевський Михайло Семенович
6 Залевський Станіслав Францович
7 Квасньовська Франя Йосипівна
8 Козловський Іван Миколайович
9 Конофат Петро Никифорович ( загинув на фронті )
10 Курлянцев Петро Іванович( загинув на фронті )
11 Масний Йосип Іванович ( загинув на фронті )
12 Миронович Яніна Миколаївна
13 Несіймука Іван Лаврович ( загинув на фронті )
14 Павлюк Василь Павлович
15 Синіцька Яніна ( померла під час окупації )
16 Теліжко Ганна Яківна
17 Токар Микола Федорович ( загинув на фронті )
18 Шкапоїд Петро Степанович
19 Шпак Іван Петрович
20 Якимчук Олександр Іванович ( учасник бойових дій , Герой Раданського Союзу , у післявоєнні роки неодноразово відвідував школу , проводив велику роботу у справі патріотичного виховання учнівської молоді . Живе у смт. Старо - Костянтинові ).
Решта випускників були родом з інших сіл , тому відомостей про них немає .
Під час окупації фашисти розграбували навчальні кабінети , спалили парти , бібліотеку .
Лише 20 квітня 1944 року почала працювати школа ( тільки 1- 4 класи ) . В жовтні 1944 року поруч з денною початковою почала працювати вечірня семирічна школа ( 5 – 7 класи )
3.Школа після Перемоги
З 1 вересня 1945 року відкрився 5 клас школи . Так поступово відновлювалися класи . 1 вересня 1952 – 53 року у селі був відкритий 8 клас денної школи . Великий внесокду розвиток освіти в Дашківцях , у зміцненні навчальної бази внесли її директори .
Список директорів Дашковецької школи
1 Гаман Павло Микитович ( згодом став завідуючим райвно, викладач Кам. – Под. с/г інституту )
2 Наконечний Станіслав Трохимович ( згодом завідуючий райвно , директор бухгалтерського технікуму )
3 Стріхар Іван Антонович ( згодом завідуючий райвно , директор Покутинецької восьмирічної школи )
4 Королевський Іван Семенович ( згодом голова колгоспу в Дашківцях )
5 Мельник Ганна Семенівна ( 34 роки пропрацювала в рідній школі . З них 24 на керівних посадах 4 – завучем , 20 – директором восьмирічної школи
6 Двойненко Анатолій Григорович ( 1978 – 1991 роки – директор Дашковецької школи , згодом секретар парторганізації місцевого колгоспу “ Україна “
У 50 – ті роки школа почала поповнюватися молодими спеціалістами з вищою освітою.
Вчителями фізкультури були Віблий Володимир Євстахійович і Біланюк Галина Павлівна вони організовували учнів на проведення різних цікавих видів спортивно – масової роботи .
В кінці 50 – х років Дашковецька середня школа була перейменована у восьмирічну . Це сталося через слабку матеріальну базу , не вистачало класних приміщень , практикувалося навчання у дві зміни , у школі стали навчатися лише діти з Дашковець
Добру підготовку учнів 1- 4 класів забезпечували вчителі Лісогорець Софія Володимирівна , Миколайчик Лідія Олександрівна , Швачій Марія Дмитрівна , Репецька Лідія Дмитрівна .
Значне місце організації позакласної та позашкільної роботи займали старші піонервожаті . Будучи завжди в оточені дітей вони були справжніми зачинатилями нового та цікавого .
За ініціативою вчительки хімії та біології Бринзи Є.Й. у школі була побудована теплиця , де учні 5 – 9 класів вирощували розсаду овочів ,яку передавали в городню бригаду колгоспу .
У школі була створена виробнича бригада учнів , яка мала свій наділ землі і обробляли його . Очолював бригаду учитель виробничого навчання Мельник Василь Сергійович . Учні старших класів крім того , працювали на пришкільних навчально – дослідних ділянках . У 1955 році учениця 8 класу Мельник Ольга Василівна їздила у складі делегації в Москву на виставку досягнень сільського господарства..
Директор школи Наконечний Станіслав Трохимович , будучи мудрою , ініціативною , далекоглядною людиною , разом з учнями та вчителями на шкільному подвір’ї висадили алею горіхів , каштанів ( вони і нині милують око і серце дашківчан ) , було перекрито шкільні приміщення , що були під сніпками , закладено парк на всьому пагорбі , де в минулому розміщувалися церковні споруди . Ця робота велася восени та навесні 1954 – 1955 років учнями першого післявоєнного випуску за ініціативою і під керівництвом класного керівника Закревської Є. І.
З роками школа розросталась , число учнів сягало понад 350 . Було по 2 – 3 паралельні класи . Доводилось проводити заняття в дві зміни . Для односельців , що уже працювали , але не мали середньої освіти , були відкрито вечірню школу , консультпункти для заочників . Добре організував і вів цю роботу Смаровоз П.І. Вечірники працювали при керосинових лампах . Електрика в селі з’явилася лише в середині 60 – х років . Завдяки високій кваліфікації вчителів фізики Кондри В. І . та Мельник В. С. на зрізі високого ясена був вмонтований електричний пристрій отже , хоч інколи , але в школі горіли електролампочки .
Велику допомогу навчально – виховному процесу школи надавали батьки , організатором яких був батьківський комітет . Добрими помічниками у веденні шкільних справ стали у свій час голови батьківських комітетів Козловський Ф .А. , Свідерок П.М. , Побережний І.М. Батьківський комітет зайнявся господарськими справами школи .
Учні охоче відвідували гуртки : радіотехнічний ( керівник Кондра В.І. Гула М. І. ) , хоровий ( Мельник В.С. , Коваль В.І. ) , драматичний ( Іванова Г.В. ) , предметні гуртки .
5 Освіта в роки
З року в рік школа тримала все тісніші зв”язки з колгоспом . Особливо був відчутним такий зв”язок у роки директорування Двойненка А.Г. Всі учителі разом з учнями допомагали колгоспу у заготівлі сіна , зборі овочевих культур . Колгосп виплачував учням гроші, забезпечував шкільну їдальню продуктами харчування , під час літніх канікул направляв учнів на оздоровлення в табори відпочинку
Учительський колектив школи вмів не тільки гарно працювати , але й гарно відпочивати . У різних видах художньої самодіяльності вчителі та учні постійно звеселяли серця і душі своїх односельчан . Вони були учасниками сільського хору , ансамблю “ Молодиці” , яким керували Мельник В.С. та Коваль В.І. З цікавими програмами виступали на сценах рідного села , району , області , навколишніх сіл .
.
У різні періоди вчителі були нагороджені нагрудними значками “ Відмінник народної освіти “. Директор школи Мельник Г.С. , крім того , була нагороджена медаллю “ За доблестный труд в Великой Оттечественной Войне 1941- 1945 гг.” , медаллю “ Ветеран праці “ і чотирма ювілейними медалями . Вона працювала в Дашковецькій школі від 20.04.1944 року до 16.01.1978 року .
Іванова Г.В. – праця її відзначена медаллю “ Ветеран праці “ , п”ятьма Почесними грамотами парткому колгоспу “ Україна “ , райкому партії , райкому профспілки , обласного відділу народної освіти і обкому профспілки працівників освіти , вищої школи і наукових установ .
- )
6 Школа росте , школа розвивається
В кінці 80 – х років на порядку денному постало питання про будівництво нової школи . Клопочеться директор школи Двойненко А.Г. над зібранням документації . А далі наполеглива праця нового директора Лісника Івана Вікторовича , завуча Демченко Тетяни Дмитрівни , голови агрофірми “ Україна “ Рибака Анатолія Васильовича , голови сільської Ради Левкової Зіни Никифирівни , головного інженера будівництва Свинобой Михайла Івановича . Велику участь у будівництві школи взяли батьки , діти яких тоді навчалися . І ось результат – сучасна споруда школи , що красується в центрі села . Рік народження нової школи – 1991 . В новобудову учні перейшли наприкінці вересня . Школа має 2 поверхи , підвальні приміщення , гаражі , погреб та котельню. В підвалі знаходиться обладнання для різних видів робіт , майстерні з різноманітними станками . З початком опалювального сезону школу обігріває потужна котельня . В приміщенні школи є великий спортзал , гардероб та просторі класні кімнати зі всім необхідним для навчання . . Загальна площа приміщення 2414 кв. М.. Вся ця модернізована краса звалася Дашковецька середня загальноосвітня школа І – ІІІ – ступенів .
7 На зламі століть
В 1997 ріці директором Дашковецької школи 1- 3 ступенів став молодий та ініціативний керівник Свинобой Ігор Михайлович. Стараннями учнів та особливою заслугою вчительки хімії та біології Коваль Тетяни Дмитрівни біля школи від весни і до зими завжди цвітуть барвисті квіти. Бібліотечний фонд школи сягає 9478 книг, та 3125 підручників.
В 1999 році Дашковецька школа стала навчально – виховним об’єднанням. Тепер в її стінах навчається не лише школярі, а ще дошкільнята.
.
В 2002 році в наша школа стала закладом нового типу – навчально виховним комплексом . відкрилися ліцейні класи з сільськогосподарським нахилом . Учні вивчали нові предмети такі як : овочівництво, плодівництво , введення фермерського господарства .
Ровесниця нашої незалежної держави – Дашковецька школа в 2001 році відзначила свій перший ювілей – 10 років
Стараннями учнів , вчителів та Ігоря Михайловича свято вдалося на славу . На святі були присутні : Шпак Василь Федорович ( депутат ВР , випускник школи ) , Наконечний Анатолій Васильович ( завідуючий відділом освіти ) , Рибак Анатолій Васильович ( колишній голова колгоспу ) , Свинобой Михайло Іванович ( головний інженер будівництва школи ) , Свинобой Валентина Миколаївна (голова профкому відділу освіти ) та інші . Концертну програму вела Галина Фурман .
Як і на справжніх іменинах не обійшлося і без подарунків . Але найбільший подарунок зробив В.Ф. Шпак - комп’ютерний клас . Тепер наша школа не тільки наймолодша , але й наймодернізованіша .
Але час не стоїть на місці, триває життя і відбуваються нові зміни.
8. Нова доба
У 2004 році директором НВК стала Ладняк Аліса Вікторівна.
Це керівник нової генерації. Вона має риси неформального лідера, спонукає людей до змін, оновлення, вдосконалення. Цього досягає повсякденною працею, мета якої — не лише надання реальної дієвої допомоги педагогічним кадрам у розвитку професійної майстерності, а й активізація творчого потенціалу кожного вчителя, формування вчи- теля-дослідника з високим рівнем професіоналізму, методичної та загальної культури.
НВК сьогодні – це середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів та ліцей природничого напрямку
Головна мета Дашковецького НВК – Створення оптимальних умов для розвитку життєво компетентної особистості ; рівний доступ кожного учня до якісної освіти.
До послуг учнів та вчителів 12 кабінетів, спортивний зал, гімнастичний зал актовий зал, їдальня, музей, редакція шкільної газети «Ліцеїст», антивандальний тренажерний майданчик, кімната – музей «Історія рідного села», бібліотека.
НВК забезпечує профільність навчання учнів : поглиблене вивчення предметів природно циклу.
Профільні предмети в 10-11 класах :географія, економіка, екологія. Курси поглибленого вивчення предметів дають широкі можливості для здійснення чисельних міжпредметних зв’язків.
З метою широкої загальноосвітньої підготовки учнів визначено предмети варіативної складової навчального плану. Учні відвідують факультативи : «Російська мова», «Здоров`я школяра», «Фітотерапія», «Краєзнавство і туризм», « Рівний-рівному», «Основи теорії літератури», «Захисти себе від ВІЛ», «Профілактика ВІЛ-інфекції», предмети за вибором: «Здоров’я школяра», «Російська мова», «Біблійна історія та християнська етика», «Основи християнської етики», «Основи споживчих знань», «Німецька мова».
Освітня система НВК спрямована на вибір і отримання учнями певної спеціальності й освіти. Для цього створена й належно матеріально-технічна база. У НВК діють два комп’ютерні класи (27 комп’ютерів), мультимедійний проектор , інтерактивна дошка , а вихід до мережі Інтернет здійснюється за допомогою швидкісного супутникового зв’язку. Школа є базовою для здійснення проекту «Intel Навчання для майбутнього
Систематична робота з обдарованими учнями сприяє перемогам у районних, обласних спортивних і мистецьких конкурсах, конкурсі – захисті науково – дослідницьких робіт МАН України.
Протягом десяти років у школі працює філіал районної Школи мистецтв по класу баян, бандура, фортепіано , синтезатор. Вокальному ансамблю «Калинонька» (керівник, заслужений працівник культури І. Гринькевич )присвоєно звання «Зразковий».
Дієвою у школі є Піклувальна Рада. До її складу входять : депутат Верховної Ради України ІV скликання Шпак В. Ф, депутат Верховної Ради Бондар В.В., заступник голови НАК Нафто Газ України Гладун В.В.
За сприяння голови Піклувальної ради Бондаря В.В у школі є шкільний автобус який підвозить 53 учня з навколишніх сіл
Діють гуртки за інтересами ( теат.ральний гурток «Колобок», Юні квітникарі, Драматичний гурток, Художнє слово, Умілі руки, Християнська етика, Ділове мовлення), клуби.У клубі «Гарт» ведеться цікава і різноманітна робота з допризовної підготовки учнів : змагання з військово – прикладних видів спорту «До захисту батьківщини – готовий! «Козацький гарт».
У 2008 році школа стала лауреатом Всеукраїнського конкурсу «100 кращих шкіл України». За результатами районного рейтингу наш заклад щороку займає призові місця серед шкіл району.
З 2006 року за сприяння Шпак Марії Петрівни та Шпака Миколи Васильовича створено Фонд ім..П.Ф Шпака « Рідна школа». Щороку учні відмінники отримують стипендію в розмірі 500грн .