Головна | Реєстрація | Вхід | RSSВівторок, 23.04.2024, 21:29

Історія школи

ІСТОРІЯ ШКОЛИ  ВІД ЧАСІВ ЗАСНУВАННЯ ДО СЬОГОДЕННЯ

1.Перша сторінка

Перша школа в Дашківцях  була відкрита в 1881 році у звичайній селянській хаті . У школі було лише дві класні кімнати . Одна – для учнів  ( в ній навчалися учні 1 – 3 класів ), друга служила місцем проживання для працюючого вчителя .

Одним із перших директорів школи  в нашому селі був Шаргало Марко Кононович , високоосвічена людина того часу. Родина Шаргала М. К.  Збудувала в селі власний будинок , і вчитель   часто проводив уроки з учнями в одній із кімнат свого дому , куди сходились діти 3- х класів .   .

Учитель і вся його сім’я  були досить авторитетними в селі . Дружина Марка Кононовича будучи освіченою людино. Часто допомагала чоловікові у освітній роботі . Разом вони  виховували шестеро синів . Два з них загинули в роки імперіалістичної війни . Троє синів теж стали учителями і працювали в різних містах України . Наймолодший  Володимир  Маркович все життя провів у Дашківцях , працюючи бухгалтером місцевого колгоспу “ Перемога “ . Його син Володимир Володимирович теж був учителем молодших класів Дашковецької школи .

У 1912 році земська управа Ново – Ушицького повіту  збудувала в Дашківцях три нових приміщення двокласної школи в різних частинах села . Будівлі були добротні , цегляні , з просторими класними кімнатами . У кожному будинку були передбачені і кімнати  для проживання вчителів . Всі три приміщення мали відповідні назви , пов’язані з їхнім розташуванням . Одне з них називався “ Горішня “, бо розміщене у верхній частині села . Другий будинок “ Ґуральня “ так називали тому , що був збудований на місці колишньої панської гуральні , яка згоріла у 1890 році .Третій будинок  школи жителі села називали   школою  на полі  , бо розташований на околиці села .В цих приміщеннях  проводилися заняття аж до початку 60 років тоді  коли школа стала восьмирічною і відпала потреба у цих приміщеннях. Звільнені  приміщення використовували як  майстерню , бібліотеку , квартири  учителів

З 1920 року в селі почала працювати чотирикласна школа , в якій навчання проводилось до 1931 року . 1 вересня 1931 в селі відкрили  семирічну школу . Першим її директором був Котик Марко Васильович  ( загинув під час Великої Вітчизняної війни ) . Школа навчалося 200  Почалася робота по охопленню навчанням всіх дітей шкільного віку та ліквідації не писемності серед дорослого населення . Ця робота тривала досить довго , вона велась ще й у післявоєнні роки .

В 1935 – 1936 році  директором школи працював Катрин Андрій Якович . Надзвичайно зміцніла матеріальна база школи , особливо була розвинена спортивно – масова робота . З’явилися футбольні та баскетбольні м’ячі , були побудовані спортивні майданчики , розвивається військово – патріотичне виховання  учнівської молоді . Школа росла , розквітала , ставала центром культури на селі .На той час у школі навчалося 255 учнів .

У 1938 році в Дашківцях відкрито 8 клас середньої школи . Колишніх розкиданих по селу приміщень не вистачало . Тому було переобладнано приміщення де проживав св’ященик ( церква тоді була недіючою ) . Ця школа стала називатись центральною . З’явились ще три класних кімнати ,учительська , кабінет директора , бібліотек

2. Освітня діяльність на селі під час війни

22 червня  1941 року з центральної школи села Дашківці вийшли перші випускники середньої школи , їх було 28 . Крім   дашківчан в школі тоді навчались і діти  з навколишніх сіл – Нетечинець , Славути , Слобідки Ходацької , Ходак .

Список випускників 1941 року

1 Винничук Микола Михайлович  ( загинув на фронті )

2 Горошко Петро Іванович

3 Грабовий Петро Іванович

4 Добровольський Станіслав Йосипович

5 Закшевський Михайло Семенович

6 Залевський Станіслав Францович

7 Квасньовська Франя Йосипівна

8 Козловський Іван Миколайович

9 Конофат Петро Никифорович ( загинув на фронті )

10 Курлянцев  Петро Іванович( загинув на фронті )

11 Масний Йосип Іванович  ( загинув на фронті )

12 Миронович Яніна Миколаївна

13 Несіймука Іван Лаврович   ( загинув на фронті )

14 Павлюк Василь Павлович

15 Синіцька Яніна  ( померла під час окупації )

16 Теліжко Ганна Яківна

17 Токар Микола Федорович ( загинув на фронті )

18 Шкапоїд Петро Степанович

19 Шпак Іван Петрович

20 Якимчук Олександр Іванович ( учасник бойових дій , Герой Раданського Союзу , у післявоєнні роки неодноразово відвідував школу , проводив велику роботу у справі патріотичного виховання  учнівської молоді . Живе у смт. Старо - Костянтинові  ).

Решта випускників були родом з інших сіл , тому відомостей про них немає .

Під час окупації фашисти розграбували навчальні кабінети , спалили парти , бібліотеку .

Лише 20 квітня 1944 року почала працювати школа ( тільки 1- 4 класи ) . В жовтні 1944 року поруч з денною початковою почала працювати вечірня семирічна школа ( 5 – 7  класи )

3.Школа після Перемоги

З 1 вересня 1945 року відкрився 5 клас школи . Так поступово відновлювалися класи . 1 вересня 1952 – 53 року у селі був відкритий 8 клас  денної школи . Великий внесокду розвиток освіти в Дашківцях , у зміцненні навчальної бази внесли її директори .

Список директорів Дашковецької школи

1 Гаман Павло Микитович ( згодом став завідуючим  райвно, викладач Кам. – Под. с/г інституту )

2 Наконечний Станіслав Трохимович ( згодом завідуючий  райвно , директор бухгалтерського технікуму )

3 Стріхар Іван Антонович  ( згодом завідуючий райвно , директор Покутинецької восьмирічної школи )

4 Королевський  Іван Семенович ( згодом голова колгоспу в Дашківцях )

5 Мельник Ганна Семенівна ( 34 роки пропрацювала в рідній школі . З них 24 на керівних посадах  4 – завучем , 20 – директором восьмирічної школи

6 Двойненко Анатолій Григорович ( 1978 – 1991 роки – директор Дашковецької школи , згодом секретар парторганізації місцевого колгоспу “ Україна “

У 50 – ті роки школа почала поповнюватися молодими спеціалістами з вищою освітою.

Вчителями фізкультури були Віблий Володимир Євстахійович і Біланюк Галина Павлівна  вони організовували учнів на проведення різних цікавих видів спортивно –  масової роботи  .

В кінці 50 – х років  Дашковецька середня школа була перейменована у восьмирічну . Це сталося через слабку матеріальну базу , не вистачало класних приміщень , практикувалося навчання у дві зміни , у школі стали навчатися лише  діти з Дашковець

Добру підготовку учнів 1- 4 класів забезпечували  вчителі Лісогорець Софія Володимирівна , Миколайчик Лідія Олександрівна , Швачій Марія Дмитрівна , Репецька Лідія Дмитрівна .

Значне місце організації позакласної та позашкільної роботи займали старші піонервожаті . Будучи завжди в оточені дітей вони були справжніми зачинатилями  нового та цікавого .

За ініціативою вчительки хімії та біології Бринзи Є.Й. у школі була побудована теплиця , де учні 5 – 9 класів вирощували  розсаду овочів  ,яку передавали в городню бригаду колгоспу .

У школі була створена виробнича бригада учнів , яка мала свій наділ землі і обробляли його . Очолював бригаду учитель виробничого навчання Мельник Василь Сергійович . Учні старших класів крім того , працювали на пришкільних навчально – дослідних ділянках . У 1955 році учениця 8 класу  Мельник Ольга Василівна їздила у складі делегації в Москву на виставку  досягнень сільського господарства..

Директор школи Наконечний Станіслав Трохимович , будучи мудрою , ініціативною , далекоглядною людиною , разом з учнями та вчителями на шкільному подвір’ї  висадили  алею горіхів , каштанів ( вони і нині милують око і серце дашківчан ) , було перекрито шкільні приміщення , що були під сніпками , закладено парк на всьому пагорбі , де в минулому  розміщувалися церковні споруди . Ця робота велася восени та навесні 1954 – 1955 років учнями першого післявоєнного випуску за ініціативою і під керівництвом класного керівника Закревської Є. І.

З роками школа розросталась , число учнів сягало понад 350 . Було по 2 – 3 паралельні класи . Доводилось проводити заняття в дві зміни . Для односельців , що уже працювали , але не мали середньої освіти , були відкрито  вечірню  школу , консультпункти для заочників . Добре організував і вів цю роботу Смаровоз П.І.  Вечірники працювали при керосинових лампах . Електрика в селі з’явилася лише в середині 60 – х років . Завдяки високій кваліфікації вчителів фізики  Кондри В. І . та Мельник В. С. на зрізі високого ясена був вмонтований електричний пристрій отже , хоч інколи , але в школі горіли електролампочки .

Велику допомогу навчально – виховному процесу школи надавали батьки , організатором яких був батьківський комітет . Добрими помічниками у веденні шкільних справ стали у свій час голови батьківських комітетів Козловський Ф .А. , Свідерок П.М.  , Побережний І.М.  Батьківський комітет зайнявся господарськими справами школи   .

Учні охоче відвідували гуртки : радіотехнічний ( керівник Кондра В.І. Гула М. І. ) , хоровий ( Мельник В.С. , Коваль В.І. ) , драматичний ( Іванова Г.В. ) , предметні гуртки .

5 Освіта в роки

З року в рік школа тримала все тісніші зв”язки з колгоспом . Особливо був відчутним такий зв”язок у роки директорування Двойненка А.Г.  Всі учителі разом з учнями допомагали колгоспу у заготівлі сіна , зборі  овочевих культур . Колгосп виплачував учням гроші, забезпечував шкільну їдальню продуктами харчування , під час літніх канікул направляв учнів на оздоровлення в табори   відпочинку

Учительський колектив школи вмів не тільки гарно працювати , але й гарно відпочивати . У різних видах художньої самодіяльності вчителі та учні постійно звеселяли серця і душі своїх односельчан . Вони були учасниками сільського хору , ансамблю “ Молодиці” , яким керували Мельник В.С. та Коваль В.І.  З цікавими програмами виступали на сценах рідного села , району , області , навколишніх сіл .

.

У різні періоди   вчителі були нагороджені нагрудними значками “ Відмінник народної освіти “. Директор школи Мельник Г.С. , крім того , була  нагороджена медаллю “ За доблестный труд в Великой Оттечественной Войне 1941- 1945 гг.” , медаллю “ Ветеран праці “ і чотирма ювілейними медалями . Вона працювала в Дашковецькій школі від 20.04.1944 року до 16.01.1978 року .

Іванова Г.В. – праця її відзначена медаллю “ Ветеран праці “ , п”ятьма Почесними грамотами парткому колгоспу “ Україна “ , райкому партії , райкому профспілки , обласного відділу народної освіти і обкому профспілки працівників освіти , вищої школи і наукових установ .

•   )

6 Школа росте , школа розвивається

В кінці 80 – х років на порядку денному постало питання про будівництво нової школи  . Клопочеться директор школи Двойненко А.Г. над зібранням документації . А далі наполеглива праця нового директора Лісника Івана Вікторовича  , завуча Демченко Тетяни Дмитрівни , голови агрофірми “ Україна “ Рибака Анатолія Васильовича , голови сільської Ради Левкової Зіни Никифирівни , головного інженера будівництва Свинобой Михайла Івановича . Велику участь у будівництві школи взяли батьки , діти яких тоді навчалися . І ось результат – сучасна споруда школи , що красується в центрі села . Рік народження нової школи – 1991 . В новобудову учні перейшли наприкінці вересня . Школа має 2 поверхи , підвальні приміщення , гаражі , погреб та котельню. В підвалі знаходиться обладнання для різних видів робіт , майстерні з різноманітними станками . З початком опалювального сезону школу обігріває потужна котельня . В приміщенні школи є великий спортзал , гардероб та просторі класні кімнати зі всім необхідним для навчання .   . Загальна площа приміщення  2414 кв. М.. Вся ця модернізована краса звалася  Дашковецька середня загальноосвітня школа І – ІІІ – ступенів .

7 На зламі століть

В 1997 ріці директором Дашковецької школи 1- 3 ступенів став молодий та ініціативний керівник Свинобой Ігор Михайлович. Стараннями учнів та особливою заслугою вчительки хімії та біології Коваль Тетяни Дмитрівни біля школи від весни і до зими завжди цвітуть барвисті квіти. Бібліотечний фонд школи сягає 9478 книг, та 3125 підручників.

В 1999 році Дашковецька школа стала навчально – виховним об’єднанням. Тепер в її стінах навчається не лише школярі, а ще дошкільнята.

.

В 2002 році в наша школа стала закладом нового типу – навчально виховним комплексом . відкрилися ліцейні класи з сільськогосподарським нахилом . Учні вивчали нові предмети такі як : овочівництво, плодівництво , введення фермерського господарства .

Ровесниця нашої незалежної держави – Дашковецька школа в 2001 році відзначила свій перший ювілей – 10 років

Стараннями учнів , вчителів та Ігоря Михайловича свято вдалося на славу . На святі були присутні : Шпак Василь Федорович ( депутат ВР , випускник школи ) , Наконечний Анатолій Васильович ( завідуючий відділом освіти ) , Рибак Анатолій Васильович ( колишній голова колгоспу ) , Свинобой Михайло Іванович ( головний інженер  будівництва школи ) , Свинобой Валентина Миколаївна (голова  профкому відділу освіти ) та інші  . Концертну програму вела Галина Фурман .

Як і на справжніх іменинах не обійшлося і без подарунків . Але найбільший подарунок зробив В.Ф. Шпак  - комп’ютерний клас . Тепер наша школа не тільки наймолодша , але й наймодернізованіша .

Але час не стоїть на місці, триває життя  і відбуваються нові зміни.

8. Нова доба

У 2004 році  директором НВК стала Ладняк Аліса Вікторівна.

Це керівник нової генерації. Во­на має риси неформального лідера, спонукає людей до змін, оновлен­ня, вдосконалення. Цього досягає повсякденною працею, мета якої — не лише надання реальної дієвої до­помоги педагогічним кадрам у роз­витку професійної майстерності, а й активізація творчого потенціалу кожного вчителя, формування вчи- теля-дослідника з високим рівнем професіоналізму, методичної та за­гальної культури.

НВК сьогодні – це середня загальноосвітня  школа І-ІІІ ступенів  та ліцей природничого напрямку

Головна мета Дашковецького  НВК – Створення оптимальних умов для розвитку життєво компетентної особистості ; рівний доступ кожного учня до якісної освіти.

До послуг учнів та вчителів 12 кабінетів, спортивний зал, гімнастичний зал актовий зал, їдальня, музей, редакція шкільної газети «Ліцеїст», антивандальний тренажерний майданчик, кімната – музей «Історія рідного села», бібліотека.

НВК забезпечує профільність навчання учнів : поглиблене вивчення предметів природно  циклу.

Профільні предмети в 10-11 класах :географія, економіка, екологія. Курси поглибленого вивчення предметів дають широкі можливості для здійснення чисельних міжпредметних зв’язків.

З метою широкої загальноосвітньої підготовки учнів визначено предмети варіативної складової навчального плану. Учні відвідують факультативи : «Російська мова», «Здоров`я школяра»,  «Фітотерапія», «Краєзнавство і туризм», « Рівний-рівному»,  «Основи теорії літератури», «Захисти себе від ВІЛ», «Профілактика ВІЛ-інфекції», предмети за вибором:  «Здоров’я школяра»,  «Російська мова»,  «Біблійна історія та християнська етика»,  «Основи християнської етики»,  «Основи споживчих знань»,  «Німецька мова».

Освітня система НВК спрямована на вибір і отримання учнями певної спеціальності й освіти. Для цього створена й належно матеріально-технічна база. У НВК діють два комп’ютерні класи (27 комп’ютерів), мультимедійний проектор , інтерактивна дошка , а вихід до мережі Інтернет здійснюється за допомогою швидкісного супутникового зв’язку. Школа є базовою для здійснення проекту «Intel Навчання для майбутнього

Систематична робота з обдарованими учнями сприяє перемогам у районних, обласних спортивних і мистецьких конкурсах, конкурсі – захисті науково – дослідницьких робіт МАН України.

Протягом десяти років у школі працює філіал районної Школи мистецтв по класу баян, бандура, фортепіано , синтезатор. Вокальному ансамблю «Калинонька» (керівник, заслужений працівник культури І. Гринькевич )присвоєно звання «Зразковий».

Дієвою у школі є Піклувальна Рада. До її складу входять : депутат Верховної Ради України ІV  скликання Шпак В. Ф, депутат Верховної Ради Бондар В.В., заступник голови НАК Нафто Газ України Гладун В.В.

За сприяння  голови Піклувальної ради Бондаря В.В у школі є шкільний автобус  який підвозить  53 учня з навколишніх сіл

Діють гуртки за інтересами ( теат.ральний гурток «Колобок», Юні квітникарі, Драматичний гурток, Художнє слово, Умілі руки, Християнська етика,  Ділове мовлення), клуби.У клубі «Гарт» ведеться цікава і різноманітна робота з допризовної підготовки учнів : змагання з військово – прикладних видів спорту  «До захисту батьківщини – готовий! «Козацький гарт».

У 2008 році школа стала лауреатом Всеукраїнського конкурсу «100 кращих шкіл України». За результатами районного рейтингу наш заклад щороку займає призові місця серед шкіл району.

З 2006 року  за сприяння  Шпак Марії Петрівни та Шпака Миколи Васильовича  створено Фонд ім..П.Ф Шпака « Рідна школа». Щороку учні відмінники  отримують стипендію в розмірі 500грн .

Вхід на сайт
«  Квітень 2024  »